Milyen következményei lehetnek a reggeli nélkül kezdett napnak?
Ismert tény, hogy minden osztályban akad néhány gyermek, aki reggeli nélkül indul iskolába. A kedvezőtlen következmények: figyelemhiányos, dekoncentrált, fáradt, nem közreműködő gyermek, aki elveszti érdeklődését az iskola iránt, lemarad a tanulásban.
A reggeli elmaradásának számos okát ismerjük:
- késői kelés (akik tinédzserként el akarják kerülni a szülővel való reggeli konfrontációt, kérdezősködést)
- étvágytalanság, nassolás
- családi környezet (családon belüli gondok, szülők nehéz válása, féltékenység, rossz testvéri kapcsolat stb).
- társadalmi/gazdasági nehézségek (munkanélküliség, anyagi problémák)
- illetve, hogy a szülők korán mennek el dolgozni otthonról.
Mégis milyen kiegyensúlyozott reggelit ajánljunk a gyermekeknek, tinédzsereknek?
- Először is ügyeljünk arra, hogy a gyermek előző este ne feküdjön le túl későn! Sok fiatal, még lefekvés után az ágyban számítógépezik. Az agy a retinát ért ingerek miatt, a képernyő kikapcsolása után még tovább dolgozik, ezért az alvás minősége nem optimális, így a másnapi felkelés is nehezebb. A reggeli ilyenkor könnyen elmarad.
- Akár korábban is felkelthetjük a gyermeket, hogy legyen ideje esetleg zuhanyozni, mert ez növeli az étvágyat, hidratálja a szervezetet.
- A reggeli, a napi kalória bevitel 20-25% – át kell, hogy adja, főleg szénhidrátból és zsírból.
- Ajánljunk a teljes kiőrlésű kenyeret, rostokkal dúsított gabonaféléket, sovány tejterméket, sajtot! Kerüljük a fehér péksüteményeket, mert azok gyorsan felszívódó szénhidrátot tartalmaznak, a gyermek hamar újra éhségérzetet érezhet. Ha megtehetjük, főzzünk lágy tojás, vagy süssünk a bacon-al sült tojást, ahogy az angolok szokták reggelire készíteni.
- Hagyjuk, hogy időnként magának készítse el a gyermek a reggelit – amit szeret – és ne gyakoroljunk rá nyomást, akkor jobban indul a nap, jobb étvággyal fogyasztja el ételt a napnak ezen – étkezés szempontjából fontos – időszakában.
Forrás: Pédiatrie on-line 2017.05.18. Dr.Arnault Pfersdorff